
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Operating Supply Voltage | 9 V |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 2 |
| Slew Rate | 500 mV/µs |
| Operating Supply Current | 840 µA |
| Input Bias Current | 30 nA |
| Quiescent Current | 420 µA |
| Settling Time | 22 µs |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 800 µA |
| Output Current per Channel | 16 mA |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 700 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Voltage Gain | 96.9 dB |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Packaging | Reel |
| Input Voltage Noise Density | 42 nV/sqrt Hz |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 90 dB |
| Amplifier Type | General Purpose Amplifiers |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1602
Distributors
pcbx
Unit Price$4.79895
Ext.Price$4.79895
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.79895 | $4.79895 |
| 10 | $3.71040 | $37.10400 |
| 25 | $3.43806 | $85.95150 |
| 50 | $3.29064 | $164.53200 |
| 100 | $3.14956 | $314.95600 |
| 300 | $3.04279 | $912.83700 |
| 500 | $2.93964 | $1469.82000 |
| 1000 | $2.84000 | $2840.00000 |
